PRZEDSZKOLE NA BIAŁOŁĘCE - OPŁATY JAK W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM - TYLKO ZA WYŻYWIENIE

Mało nas do pieczenia chleba - czyli Święto chleba w Bajlandii 21-26.10.2013 Białołęka

W ramach realizowanego tematu dzieci dowiedziały się jak powstaje chleb oraz ile trzeba włożyć wysiłku, aby przygotować pyszny bochenek. Prześledziliśmy drogę ziarenka do bochenka, poznaliśmy różne gatunki mąki i rodzaje pieczywa. Obserwowaliśmy jak rosną drożdże, piekliśmy drożdżowe bułeczki i przygotowaliśmy prawdziwy zakwas, który codzienne mieszaliśmy o stałej porze.

Kiedy zakwas był już gotowy przystąpiliśmy do przygotowania ciasta na pyszny chleb pszenno-żytni. Wypiek wyszedł doskonały, a zapach pieczonego bochenka roznosił się po całym przedszkolu niczym w prawdziwej piekarni. Zwieńczeniem naszych działań związanych ze świętem chleba była degustacja chlebka z przygotowanymi przez dzieci smakowymi masełkami: czosnkowym, tymiankowym i z pietruszką. Ponadto, każdy mógł spróbować jak smakuje kwas chlebowy pijąc go podczas degustacji.

Co więcej dzieci wraz  rodzicami wzięły udział w konkursie na „figurkę z  chleba”. Pod koniec tygodnia, każdy przedszkolak zabrał do domu słoiczek zakwasu wraz z przepisem, by wspólnie z domownikami jeszcze raz upiec zdrowy i smaczny chleb.