Metoda projektów badawczych - projekt "Jabłko", "Witaminy" Białołęka

W nawiązaniu do tego, że jesień daje nam tak dużo wspaniałych owoców i warzyw, oraz realizacji programu edukacyjnego „BAJLANDZKIE PRZEDSZKOLAKI JEDZĄ KOLOROWO, DLATEGO ŻYJĄ ZDROWO.”  - to właśnie im poświęciliśmy pierwsze tygodnie października. Przez pierwsze dwa tygodnie nasze starsze przedszkolaki pracowały metodą projektu, która polega na praktycznym działaniu dotyczącym realizacji pewnego tematu. Dodam, że metoda projektów odgrywa znaczącą rolę w uwzględnianiu indywidualnych potrzeb,zainteresowań i uzdolnień dzieci. Grupa 4 latków „Kangurki” realizowały projekt pt. „Jabłko” Celem projektu jest m. in.: zapoznanie z wartościami jesiennych owoców, w tym przypadku jabłek, zasadami zdrowego odżywiania, a także budzenie zainteresowania własnym zdrowiem, czy kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania oraz wiele innych. Dzieci odwiedziły pobliski sklep Carrefour – stoisko owocowo-warzywne, wybrały się na wycieczkę do sadu i Folwarku Bródno. Wykonały ciekawe prace plastyczne i wzięły udział w wielu zabawach badawczych, dzięki którym zgłębiły swoją wiedzę na temat jabłka. Grupa 5-6 latki „Papużki” podjęła się nieco bardziej złożonej tematyki, ich projekt nosił nazwę „Witaminy”. W ramach jego realizacji dzieci dowiedziały się gdzie mogą „spotkać” najwięcej witamin, jakie mają one znaczenie dla naszego zdrowia, oraz jak powinna wyglądać zdrowa zbilansowana dieta. W ramach działań badawczych sprawdzały m.in., co kryją witaminy, jakie można kupić w formie tabletek, czy wody i herbaty owocowe zawierają w swoim składzie prawdziwe witaminy.

To był okres bardzo ciekawych działań, które były atrakcyjną zabawą i wspaniałym doświadczeniem dla naszych przedszkolaków.