Nowe pomoce dydaktyczne do nauki pisania i czytania 18.05.2012 Ożarów

W związku z prowadzeniem tzw. „zerówki” w naszej placówce, w ostatnich dniach pojawiły się nowe pomoce dydaktyczne wspomagające proces nauki pisania i czytania, które wspaniale uzupełniają się z tymi, jakie już znajdują się w naszej placówce.  Dzięki czemu nasze zabawy z językiem zostaną jeszcze bardziej urozmaicone. Dotychczasowe metody nauki pisania i czytania, jakie wdrażaliśmy w naszej placówce to m.in. „Zabawa w czytanie” autorstwa G. Domana, czyli globalne czytanie odpowiednio dobranych wyrazów, jakie pojawiały się podczas codziennych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, oraz „Metoda dobrego startu” M. Bogdanowicz.  Ćwiczenia zawarte w tej metodzie usprawniają jednocześnie analizatory: wzrokowy, słuchowy i kinestetyczno-ruchowy. Wśród naszych nowych pomocy dydaktycznych wspomagających proces nauki pisania i czytania pojawiły się plansze, klocki z zakresu glottodydaktyki. Glottodydaktyka to innowacyjna metoda autorstwa B. Rocławskiego przygotowująca do nauki czytania i pisania.W celu ułatwienia dziecku analizy i syntezy głoskowej oraz poznania zapisu graficznego wyrazu autor proponuje zastosowanie w zabawach i ćwiczeniach specjalnych klocków z literami zwanych LOGO. Tego rodzaju pomoce zostały zakupione do naszego przedszkola. Obok klocków LOGO, zakupiony został GLOTTODYWANIK, który w przyjemny, a przede wszystkim interesujący sposób wprowadza dzieci w świat liter Wśród nowych pomocy pojawiła się również „Wyprawka przedszkolaka” zawierającą zestaw kontrolny PUS i 2 książeczki. Klocki służą do zabawy manualnej; do układania w oparciu o ćwiczenia zawarte w książeczkach. W końcowej fazie, poprzez porównanie wzoru ułożonego w Zestawie Kontrolnym z wzorem w książeczce, otrzymuje się informację o poprawności wybranych odpowiedzi. Obok wyżej wymienionych pomocy dydaktycznych pojawiły się również tablice do ćwiczeń grafomotorycznych, stemple z literami alfabetu, oraz duże materiałowe, bardzo kolorowe litery alfabetu.

picasaweb.google.com/BajlandiaOzarow/NowePomoceDydaktyczneDoNaukiCzytania#