Projekt edukacyjny "Cukier" realizowany przez grupe Muminków Białołęka

W dniach 5-16.10. 2015r. najstarsza grupa Muminki zdobywała informacje na temat cukru w ramach realizacji projektu „Cukier”. Dzieci dowiedziały się jak produkowany jest biały cukier, dlaczego cukier trzcinowy jest brązowy i jak powstają kostki cukru. Muminki miały okazję obejrzeć buraka cukrowego, oczywiście sprawdziły czy burak jest słodki i czy po jego przecięciu ze środka wysypią się kryształki cukru.

Ciocia Małgosia, nasz ekspert wyjaśniła nam wiele wątpliwości związanych z cukrem. Przedszkolaki dowiedziały się, że w owocach tez jest cukier, ale nie ten sam co w cukierkach. To fruktoza, która nadaje owocom pyszny, słodki smak i w dodatku jest zdrowa. Muminki wiedzą też dzięki cioci, że można posypać ciastka cukrem, upiec i ten cukier się nie przypali i nie rozpuści.

W ramach projektu rozmawialiśmy także o zdrowym odżywianiu, dowiedzieliśmy się jak wygląda piramida żywienia i ustaliliśmy dlaczego trzeba ograniczać cukier.  8 października wybraliśmy się do Manufaktury Cukierków.  Podczas naszej wizyty mieliśmy okazję dowiedzieć się jak powstają ręcznie robione cukierki metodą z  XVII w . Obserwowaliśmy jak powstają karmelki od momentu wylania słodkiej masy na stół, po złożenie cukierka i jego krojenie. Muminkom projekt „Cukier” bardzo się podobał…J